Bičių produktai » Bičių duonelė (duona)

Bičių duonelė - natūralus produktas. Jį sudaro bičių surinktos žiedadulkės, sudėtos į korio akeles ir skirtos bičių šeimos baltyminio maisto atsargoms. Žiedadulkės bičių duonele virsta po natūralaus konservavimo. Korio akutėse suspaustas žiedadulkes veikia biocheminiai fermentacijos procesai. Bičių Duonelė tai rudos spalvos, salsvo, rūgštelėjusio arba karstelėjusio skonio rutulėliai. Pagrindinę bičių duonelės dalį sudaro entomofilinių augalų žiedadulkės, kurių viename grame duonelės yra 13-47 milijonų. tai nulemia surinktų žiedadulkių rūšis. Žiedadulkių mišinys, veikiant įvairiems mikroorganizmams, fermentams, esant padidintai drėgmei bei 35-36 0C temperatūrai, maždaug per dvi savaites tampa bičių duonele. Bitėms tai pagrindinis baltymų, riebalų , mikroelementų ir vitaminų šaltinis.

Bičių duonelėje yra idealiai subalansuoti baltymai, visos nepakeičiamos amino rūgštys, riebalų rūgštys, vitaminai, mikroelementai, bermentai (fosfatazės, katalazės, kozimazės, amilazės, invertazės, pepsimo, tripsino, lipazės), flavoniodai, angliavandeniai (gliukozės, fruktozės, sacharozės, rafinozės, pentozanų, dekstrinų, krakmolo, celiuliozės), į riebalus panašių medžiagų (lecitino, riebalinio aliejaus, cholesterolio, biscino) [1].

 

Dažnai kyla klausimas, koks produktas vertingesnis: žiedadulkės ar bičių duonelė? Kai kuriomis savybėmis bičių duonelė lenkia žiedadulkes. Pastarųjų metų tyrimais nustatyta, kad bičių duonelę lengviau įsisavina žmogaus organizmas. Taip yra todėl, kad „bręstant”, t.y. fermentuojantis duonelei, skyla ją sudarančių žiedadulkių apvalkalėlis ir išlaisvinamos viduje esančios medžiagos, galinčios greičiau absorbuotis organizme. Vykstant fermentiniams procesams, dalis duonelėje esančių baltymų skyla iki paprastesnių junginių – peptidų ir laisvųjų aminorūgš-čių, o dalis sudėtingų angliavandenių suskaldomi iki monosacharidų, kurių dalis virsta pieno rūgštimi. Pieno rūgšties dėka bičių duonelė įgyja didesnį rūgštingumą, kuris stabdo įvairių pelėsių, mikroorganizmų, puvimo bakterijų dauginimąsi ir vystymąsi. Todėl šio konservuoto bičių produkto savybės laikui bėgant mažai kinta ir bičių duonelę galima ilgiau vartoti negu žiedadulkes. Biocheminiu požiūriu bičių duonelė, skirtingai negu žiedadulkės, turi mažiau baltymų (tik apie 20 proc.), žymiai daugiau angliavandenių (24-34 proc.) ir iki 1,5 proc. lipidų. Savo kaloringumu bičių duonelė prilygsta augalinės kilmės maisto produktams – miltams, ryžiams, žirniams. Iš daugelio mineralinių medžiagų bičių duonelėje daugiausia yra geležies, kobalto, fosforo ir kalcio. Aminorūgštys sudaro apie 15 proc. bičių duonelės sausųjų medžiagų. Bičių duonelės vitaminų sudėtis yra analogiška žiedadulkėms, tačiau bičių duonelėje yra didesnis vitamino K kiekis ir žymiai mažesnis vitamino E kiekis.

Bičių duonelės biologiškai aktyvių medžiagų kiekis irgi skiriasi nuo žiedadulkių, nes bičių duonelėje gausu tokių fermentų kaip sacharazė, amilazė, katalazė, aminotransferazė ir adenozintrifosfatazė. Be to bičių duonelėje yra organinių rūgščių, kai kurių hormonų, pigmentų, o taip pat medžiagų, pasižyminčių antibiotinėmis savybėmis. Visuma tokių svarbių organizmo gyvybiniams procesams medžiagų ir sąlygoja ryškų biosti-muliuojantį bičių duonelės poveikį.
Pastarųjų metų tyrimai parodė, kad bičių duonelė, skirtingai nuo medikamentų, neturi nepageidaujamo ar toksinio poveikio. Joje esantis mažas vitamino E ir estrogenų kiekis suteikia galimybę ją profilaktiškai vartoti įvairaus amžiaus žmonėms ir net vaikams. Alergijos atvejai bičių duonelei labai reti.
Bičių duonelė rekomenduojama asmenims, sergantiems mažakraujyste, hepatitu, cukriniu diabetu, virškinamojo trakto, ypač žarnyno (fermentiniai kolitai, enterokolitai, lėtiniai vidurių užkietėjimai) ligomis. K.Valiukienės ir bendraautorių atlikti tyrimai parodė, kad bičių duonelė gerina pagyvenusio amžiaus žmonių sveikatą, mažina cholesterolio kiekį kraujyje. Neseniai mūsų atlikti tyrimai įrodė, kad bičių duonelė sergantiems vyresnio amžiaus asmenims cukriniu diabetu ne tik sumažino cholesterolio kiekį kraujyje, bet ir sustiprino šių ligonių imuninę sistemą [2].

 

 

_____________________________________________________________________________

1. A. Gendrolis Žiedadulkės ir bičių duonelė. Kaip sveikai ir ilgai gyventi, Kaunas 2012, psl. 55-58.

2. A. Baltuškevičius Bičių produktai - žmonių sveikatai. Kaunas, 2013, psl. 30,31.

 

atgal