Apie LAA » Istorija

Iš tarpukario Lietuvos laikotarpio mes neturime duomenų, kad kas nors iš tuometinių gydytojų būtų tyrinėję bičių produktus. Tik prof. J. Krikščiūno išleistoje knygoje „Bitininkystė“ yra užuominų apie medaus ir bičių pienelio naudingumą žmogaus sveikatai.

 

Tikroji Lietuvos apiterapijos pradžia - 1962 metai, kai dabartiniai profesoriai A.Lukoševičiūtė ir A. Eviltis pirmieji pradėjo tirti šviežio bičių pienelio įtaką sergantiems širdies ligomis Kauno Klinikoje.

1966 m. prie Kauno bitininkų skyriaus buvo įsteigta medikų apiterapeutų eksperimentinė grupė, kurioje dirbę gydytojai V. Stankevičius, V. Kempinskas ir farmacininkas A. Viščius atliko bandymus, leisdami bičių pienelį į vištos kiaušinius ir stebėjo viščiukų vystymąsi. Tuo metu Kaune dirbusi gydytoja K. Nešukaitienė kartu su A. Viščiumi pirmieji pokario Lietuvoje surengė ekspoziciją, pavadintą „Bičių produktai medicinoje“.

1967 m. tuometinis Kauno farmacijos fabriko „Sanitas“ darbuotojas farm. T. Kavaliauskas sukūrė pirmą lietuvišką bičių nuodų tepalą „Apitrit“, kurį man teko išbandyti Kauno Klinikose. Gauti pirmieji gydymo rezultatai lėtinių sąnarių ligų atvejais buvo pateikti Antrajam Tarptautiniams simpoziumui apiterapijos klausimais, kur Rumunijoje Bukarešte, 1976 m. man teko dalyvauti ir skaityti pranešimą. Nuo tol aš pradėjau domėtis ne tik bičių nuodais, bet ir kitais bičių produktais.

Apie 1971 metus ir vėliau su bičių produktais pradėjo dirbti prof. A. Gendrolis, gydytojai J. Leipus, R. Leonavičius, L. Mackevičius, kuris sukūrė originalų aparatą, skirtą įvesti natūralius bičių nuodus į žmogaus organizmą.

Nuo 1982 m. bičių produktai pradėti taikyti buvusioje III-je Kauno Klinikinėje ligoninėje. Vėliau, man bendradarbiaujant su Kauno kūno kultūros instituto mokslo darbuotojais, pradėjome bičių produktų įtakos sportininkams tyrimus.

1986 m. bendradarbiaujant su dr. K. Kadziauskiene pavyko surengti pirmąją respublikinę konferenciją „Bičių produktai ir apiterapija“. Čia dalyvavo ne tik Lietuvos, bet ir Latvijos, Baltarusijos ir Ukrainos apiterapeutai.

1988 m. Lietuvos apiterapeutai buvo pakviesti ir dalyvavo pirmoje Visasąjunginėje konferencijoje apiterapijos klausimais, kuri įvyko Dniepropetrovske, Ukrainoje.

1991 m. Kaune buvo įkurta Lietuvos apiterapeutų asociacija, kurios pirmu prezidentu buvo išrinktas gydytojas P. Rimkus, viceprezidente dr. K. Kadziauskienė. Į pirmąją LAA valdybą buvo išrinkti prof. A. Gendrolis, gyd. L. Mackevičius ir aš. 1991m. LAA organizavo dvejus apiterapeutų kursus, o 1992 m. Palangoje buvo suorganizuota tarptautinė konferencija „Bitė ir žmogus“, kurioje dalyvavo svečių iš Latvijos, Ukrainos ir Vokietijos.

Pagrindinė LAA mokslinio darbo kryptis – tai darbas su bičių produktais ir iš jų pagamintais preparatais, vartojant juos profilaktikai ir gydymui. Čia didelis indėlis yra prof. A. Gendrolio ir jo mokslininkų sukurtos grupės (L. Kubilienė, S. Trumbeckaitė, D. Majienė ir kt.), dirbančios su bičių produktais.

 

Nuo šiol beveik kasmet Lietuvoje buvo organizuojamos mokslinės konferencijos gautų tyrimo duomenų paskelbimui.

Nuo 1995 m. Lietuvos apiterapeutai pradėjo dalyvauti su pranešimais eiliniuose APIMONDIJOS kongresuose, tarptautiniuose simpoziumuose bei konferencijose.

1994 m. du LAA atstovai skaitė paskaitas Tarptautiniuose kursuose Rumunijoje, o 2004 m. Rygoje pravedėme 30 val. trukmės kursus Latvijos 16-kos gydytojų grupei.

1995 m. ir 2003 m. man pavyko išleisti dvi monografinio pobūdžio knygeles apie bičių produktus.

2001 m. L. Kubilienė apgynė pirmąją daktaro disertaciją apie medų kaip vaistinę žaliavą ir sukūrė akių ligų gydymui originalų preparatą pavadintą „Oftalmeliu“.

Pastaraisiais metais aktyviai dirba su bičių produktais LAA prezidentė prof. J. Jankauskienė, LAA valdybos narė dr. D. Stasytytė-Bunevičienė, dr. V. Čeksterytė ir kiti.

2010 m. prof. A. Gendrolis išleido monografiją „Propolis“

2011 m. prof. A. Gendrolis ir L. Kubilienė išleido monografiją „Medus žmogaus sveikatai“.

2011 m. paminėję LAA dvidešimtmetį, Lietuvos apiterapeutai nusiteikę aktyviai dirbti ir toliau.

2012 m. pasirodė prof. A. Gendrolio monografija " Žiedadulkės ir bičių duonelė" Kaip sveikai ir ilgai gyventi.

2013 m. buvo išleistos net dvi naujos knygos prof. A. Gendrolis. Monografija " Bičių pienelis ir vaškas " Kaip sveikai ir ilgai gyventi. bei dr. A. Baltuškevičius. Monografija " Bičių produktai - žmonių sveikatai " (trečiasis leidimas).